Externá validácia

Prečo je pre nás dôležité dostávať pozitívnu spätnú väzbu od okolia?

Pozitívna spätná väzba od okolia je pre nás dôležitá z viacerých psychologických a sociálnych dôvodov. Človek je od prírody spoločenský tvor, čo má za následok to, že naše vytvorené názory či postoje sú častokrát podmienené práve tým, ako danú vec vníma naše okolie.

Medzi hlavné dôvody, ktoré hovoria, prečo je pre nás externá validácia, teda docenenie našich skutkov okolím, patria:

Zvyšuje sebavedomie a sebaúctu – Keď dostávame uznanie za svoje úsilie alebo výsledky, cítime sa hodnotní a schopní. To posilňuje naše presvedčenie o vlastnej hodnote.

Motivuje nás k ďalšiemu výkonu – Pozitívna spätná väzba pôsobí ako posilnenie. Ak vidíme, že niečo, čo robíme, má dobrý dopad a je ocenené, máme väčšiu chuť pokračovať a zlepšovať sa.

Buduje a upevňuje vzťahy – Keď nám niekto vyjadrí uznanie alebo vďaku, cítime sa bližšie k tejto osobe. Pozitívna spätná väzba podporuje dôveru, empatiu a vzájomný rešpekt.

Pomáha formovať našu identitu – Spätná väzba od okolia ovplyvňuje, ako sa vnímame. Ak často počujeme, že sme šikovní, starostliví alebo spoľahliví, začneme tieto vlastnosti považovať za súčasť našej identity.

Znižuje stres a neistotu – V náročných situáciách môže byť pozitívna spätná väzba upokojujúca a uistiť nás, že sme na správnej ceste alebo že naša námaha má zmysel.

Externá validácia z pohľadu ženy

Ženy častejšie čelia hodnoteniu na základe výzoru, správania či schopnosti plniť spoločenské role (matka, partnerka, kamarátka, kolegyňa). Sociálne siete túto potrebu externej validácie ešte posilňujú – môžu to byť lajky, lichotivé komentáre a zvyšujúci sa počet subscriberov. Všetko toto sa stáva modernou formou istej formy komplimentov, teda externej validácie. Mnohé ženy môžu mať preto pocit, že ich hodnota závisí od týchto povrchových ukazovateľov, ktoré nám vytvárajú umelý obrázok o hodnote človeka. Prvým krokom k oslobodeniu sa od potreby byť docenený na internete je uvedomenie si, že toto virtuálne prostredie je len akousi simuláciou, ktorá netvorí podstatu toho, ako život naozaj funguje. Schopnosť odosobniť sa a odlíšiť realitu od online sveta je kľúčom k úspechu. Mojim osobným tipom (len ak vám to situácia umožňuje) je pravidelný detox od všetkých sociálnych sietí, ktoré nie sú určené čisto na komunikáciu.

Časom si vieme vytvoriť závislosť od vonkajšej spätnej väzby. Táto závislosť na vonkajšej spätnej väzbe však môže viesť k problémom – ako napríklad nízke sebavedomie, úzkosť, či neustála potreba niečo samému sebe dokazovať. Ženy môžu zabúdať na svoje vlastné potreby a robiť rozhodnutia lichotivé či vyhovujúce okoliu. Mnohé ženy si v určitom bode života začnú klásť otázku „Pre koho to vlastne robím?“ a začnú budovať vnútornú validáciu, teda schopnosť oceniť samy seba bez potreby neustáleho súhlasu zvonku.

Sama nie som terapeut, takže moje postoje a tipy sú založené na báze osobných skúseností a pocitov, ktoré sa mi časom nahromadili. Preto by som vás, moji drahí čitatelia odkázala na podcast, ktorý sa tejto téme venuje podrobnejšie. 🙂

https://www.google.com/search?q=extern%C3%A1+valid%C3%A1cia&oq=extern%C3%A1+valid%C3%A1cia&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIKCAEQABiABBiiBDIHCAIQABjvBTIHCAMQABjvBTIHCAQQABjvBTIKCAUQABiABBiiBNIBCDQ1MTFqMGo3qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:b08cf773,vid:4ERCS5AtUfQ,st:0

PRIPOJ SA K NÁM!

Nespamujeme! Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *