Práca s emóciami

Emócie sú subjektívne a komplexné reakcie, ktoré prežívame v súvislosti s určitými udalosťami, myšlienkami alebo vnímaním. Tieto reakcie môžu byť fyzické, ako napríklad zmeny v srdcovom tepu, dýchaní alebo tvárové výrazy, ale tiež psychologické, zahŕňajúce pocity a stavy mysle.

Existuje mnoho rôznych emócií, a niektoré z najzákladnejších a univerzálnych zahŕňajú:

  1. Radosť: Pozitívna emócia spojená s potešením a šťastím.
  2. Hnev: Negatívna emócia, ktorá sa môže prejaviť ako nesúhlas, frustrácia alebo hnev
  3. Smútok: Citový stav spojený so stratou, zármutkom alebo sklamaním.
  4. Strach: Reakcia na nebezpečenstvo alebo neznáme, môže sa prejavovať ako úzkosť alebo nervozita.
  5. Prekvapenie: Krátke, intenzívne emócie vyvolané neočakávaným podnetom.

Pre mnohých z nás býva často náročné správne vnímať emócie či pocity. Spoločnosť do nás vsádza presvedčenie, že ten, kto príliš prežíva vypäté situácie je nestabilný a emočne neinteligentný. Je však naša citlivosť prejavom slabosti alebo ľudskosti? Smútok je rovnocenný šťastiu, tak, ako plač smiechu. Človek nie je robot, preto je v poriadku dať najavo svoju individualitu práve tým, že dovolíme svojím emóciám existovať a prejaviť sa.

Kedy je vhodné prejaviť emócie, a kedy nie?

Individualita situácii je kľúčovým faktorom, ktorá ovplyvňuje to, či je vhodné naplno prejavovať to, čo cítime v daný moment. Niekedy jednoducho nie je vhodné dovoliť emóciám ovládať naše chovanie a je lepšie ich radšej potlačiť. V takýchto situáciách je ideálne si vytvoriť nejakú činnosť, ktorá bude slúžiť ako ventil. Fyzická aktivita, tvorivá činnosť alebo len nejaké príjemné posedenie s blízkymi sú dobrými príkladmi toho, kde možno efektívne ventilovať emócie.

Prikladám odkaz pre 15- minútové dychové cvičenie, ktoré pomáha proti stresu

https://www.youtube.com/watch?v=F28MGLlpP90

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *